Tehtud ja tulemas

Esmakordselt on Setomaal koostatud kalender, kus on sees kõik Setomaa kirikupühad ja olulisemad sündmused. Kalendri üks koostaja, Ülle Pärnoja, rõõmustab tulemuse üle: “See kalender on Setomaa eestvedajate ühistöö tulemus. Ka pildiliselt ja tekstiliselt soovisime näidata, et väärtustame kogukonna ühist tegemist ja olemist. Tulemuseks on ilus asi – suurepärane kingitus igale setole ja Setomaa sõbrale!” Kirikupühade osa koostas Sakarias Leppik ja valdade olulisemate sündmuste info edastasid arendusnõunikud, kultuuritöötajad, Setomaa muuseumid. MTÜ Setomaa Turism pani info kokku üheks tervikuks. Ühe keelena seekord kasutusel ka seto keel. Setokeelse teksti kirjutas Paul Hagu. Kalendri pildiline osa kajastab erinevaid teemasid – loodus, seto köök, käsitöö, tegevused Setomaal. Pildid pärinevad Setomaa kohabrändi pildipangast ja kohalikelt ettevõtjatelt. Info on kalendris esitatud neljas keeles – eesti, seto, vene ja inglise. Mõõtude poolest on trükis suur (formaat A3), lehti on selles kokku 14. Kalendri väljaandmist rahastas Setomaa arengu programm, MTÜ Setomaa Turism ja kohalikud ettevõtjad. Kalendri pani kokku MTÜ Setomaa Turism ja Agentuur Kämp.Valmis Põlvamaa marsruudikaart "Maitsev maa". Põlvamaa Arenduskeskusel valmis kogu Põlvamaad hõlmav marsruudikaart "Maitsev maa". Tegemist on trükisega, kus on kajastatud kohaliku toidu tootjaid, kasvatajaid, talud, toidupakkujad ning teised toiduga seotud tegijaid. Trükise abil püütakse suurendada tähelepanu Põlvamaa toitlustusvaldkonnaga tegelevate ettevõtete vastu ning tutvustada nendes pakutavaid erinevaid teenuseid. Maitsva maa kaardil olevad ettevõtted pakuvad eelkõige turistidele ehedaid elamusi ja vahetuid kontakte väikeettevõtete ja talude igapäevaelust.28.-29. novembril toimus Võrumaal Kubija hotell-loodusspaas EAS turismiarenduskeskuse poolt korraldatud majutusettevõtetele suunatud e-müügi ja turunduse koolitus, kus õpetati maakonna ettevõtjaid lihtsate vahenditega müüma oma teenuseid väliskliendile. Koolitusel käsitleti majutusasutuste müügi ja turundusaluseid k.a. kuidas leida kliente, milliseid teenuseid erinevatele klientidele pakkuda ja kuidas ennast turundada. Konkreetsete näidete varal käidi läbi e-müügi ja turunduse võimalused ning õpetati kuidas neid efektiivselt majutusasutuse tulude kasvatamiseks kasutada. Koolitajateks olid Marko Männimets ja Helina Viik firmast eDream Management, kellel on aastatepikkune kogemus majutus ja reisiteenuste müügi- ja turundusvaldkonnas ning kes igapäevaselt aitavad majutusasutustel internetimüügis edukas olla.

Alates 1.augustist 2013 on Tartu Konverentsibürool uus tegevjuht, Kati Nilbe. Katiga saa tuttavaks käesoleva uudiskirja kolmandas loos.

SA Tartumaa Turismil valmis Soome sihtturu pakettide ja eripakkumiste trükis. Kordustrükina ning täiendustega valmis Tartumaa looduskaitsealade ja matkaradade trükis (6 keeles: EST, FIN, RUS, GER, LAT, ENG).. Ilmus Saksa turule suunatud linnapuhkuse trükise täiendatud kordustrükk.

23.-24. novembril toimus Helsinkis iga-aastane turismi- ja käsitöömess Mardilaat (Martin markkinat). Mardilaat on traditsiooniline Eesti kultuuri, turismivõimalusi, käsitööd ning toitu tutvustav suurüritus Soomes. Messi korraldab Tuglase Selts koostöös EAS Turismiarenduskeskusega ja igal aastal valitakse ka teemaregioon, milleks sel aastal oli Harjumaa. Tuglase Seltsi eestvõttel toimus Mardilaat käesoleval aastal juba 30. korda. Aastal 2012 tutvustas oma tegevusi ja müüs tooteid Mardilaadal üle 160 ettevõtte, organisatsiooni, käsitöölise ja kunstniku, üritust külastas üle 15 000 lõpptarbija Helsingist ning selle lähiümbrusest. Sel aastal oli messil esindatud üle 150 ettevõtte. Tuglase Seltsi esindaja sõnul osales messil laupäeval 9200 ja pühapäeval 6800 külastajat. Lisaks jagus külastajaid ka messile eelnenud traditsioonilisele kirikukontserdile (ca 300), messi ajal toimunud seminaridele (ca 250), nn Eesti peole (350) ning -vastuvõtule (250). Tartu linn ja maakond olid messil esindatud Tartu ja Lõuna-Eesti ühisletis koos MTÜ Setomaa Turismiga. Lisaks maakondliku ja regionaalse turismiinfo jagamisele koostati SA Lõuna-Eesti Turismiga ühine uudiskiri, koondati sündmuste info ning müüdi Peipsimaa sibulaid. SA Tartumaa Turism viis läbi ka loosimängu, mille auhindade hulgas oli mitmete Tartu ettevõtjate kinkekaarte, muuseumide priipääsmeid, perepileteid ning suurimaks auhinnaks E-Turisti reisibüroolt Tartu Maratoni pakett. Tarbijamäng osutus väga populaarseks – osales 193 külastajat. Mardilaada ajaks valmis SA Tartumaa Turismil ka Soome sihtturule mõeldud pakettide ja eripakkumiste trükis. Lisaks SA Tartumaa Turismile oli messil Tartumaa ettevõtjaist eraldi esindatud Dorpat Hotell & SPA, muuseumidest Eesti Põllumajandusmuuseum ning kohvikutest Chocolaterie de Pierre.

Novembrikuises ajalehes the Baltic Guide ilmusid Tartu ja Tartumaa reklaamid nii soome- kui ka ingliskeelses väljaandes. (ENG versioon, FIN versioon).

8.–10. novembril toimus Saksamaal Bremenis turismimess Reiselust, kus Tartu oli esindatud läbi koostöö reisikorraldusfirmaga Balticum Exclusiv (www.balticum-exklusiv.com) infotrükiste näol. Messi info: www.reiselust-bremen.de.

Alates 19. novembrist alustas SA Tartumaa Turismis tööd uus projektijuht Annika Ojasaar (annika.ojasaar@visittartu.com, tel. 5886 7883). Endine projektijuht Katrin Loss on leidnud uued väljakutsed ning jätkab vaid Via Hanseatica projektiga.

Tartu Konverentsibüroo osales rahvusvahelisel äriturismimessil EIBTM. 19.-21. novembril 2013 toimus Hispaanias, Barcelonas XXVI ülemaailmne äriturismimess EIBTM (The Global Meetings and Events Exchibitions), mis on konverentsitööstuses üks juhtivaid rahvusvahelisi üritusi. Messi eesmärgiks on kokku viia konverentside korraldajad konverentsiturismi tippklassi teenusepakkujatega, et luua uusi kontakte, koostööpartnereid, kuid ühtlasi vahetada ka kogemusi. Kolme messipäeva jooksul toimusid nii individuaalsed kohtumised, kui ka mitmed loengud ja koolitusseminarid. 2012. aasta messil osales hinnanguliselt 3100 eksponenti (turismisihtkohad, konverentside toimumiskohad ja hotellid, incentive programmide korraldajad, konverentsibürood, turismifirmad jt) rohkem kui 150 riigist. Messi külastas ühtekokku enam kui 15 000 oma ala professionaali. Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse hallatavas Eesti ühisstendis olid lisaks Tartu Konverentsibüroole ka Eesti Konverentsibüroo, Tallinna Ettevõtlusamet, Via Hansa Eesti, Estonian Holidays, Baltic Travel Group, Estravel, Lennusadam, Meriton Hotels, Original Sokos Hotel Viru ja Radisson Blu Hotel. Tartu Konverentsibüroo jaoks oli EIBTM kindlasti edukas nii uute kontaktide, kui ka kogemuste ja ideede poolest. Järgmine äriturismimess EIBTM toimub juba 18.-20.novembril 2014! Loe lähemalt: www.eibtm.com.

SA Võrumaa Arenguagentuur korraldas 4. detsembril Võru Maavalitsuse II korruse saalis klienditeenindajate infotunni majutus- ja toitlustusettevõtjatele. Infotunni eesmärgiks on tõsta ettevõtte teeninduse kvaliteeti, parendades klienditeenindajate informeeritust Võrumaa turismiobjektidest ja tegevustest.

5. detsembril külastasid EAS Turismiarenduskeskuse kutsel Tartut Prantsuse ajakirjanikud.
Võrtsjärve piirkonna uudiseid loe
Võrtsjärve uudiskirjast.

Toimuvad ettevalmistused 2014. aasta messideks: Matka (16.-19.01, Helsinki), Balttour (7.-9.02, Riia). Lisainfo: SA Tartumaa Turism, Sille Siniavski: sille.siniavski@visittartu.com, +372 5326 9353.

 

Midagi uut ja põnevat

Alates 1. jaanuarist 2014 hakkavad Tallinna ja Tartu vahel sõitma uued rongid.
Alates 1. jaanuarist 2014 hakkavad pealinnast Tartusse ja tagasi sõitma Eesti Vabariigile kuuluva äriettevõtte AS Eesti Liinirongid ehk Elroni rongid. Endiselt jääb rong Tartu ja Tallinna vahet sõitma 6 korda päevas, kuid plaanis on graafikut tihendada. Muutuvad ka rongiajad ja kasutusele võetakse uued diiselrongid. Kehtima hakkavad tsoonipõhised piletid. Elron pakub igal liinil ka edaspidi 30-päevast tava- ja sooduspiletit, mis on mõeldud reisijatele, kes kasutavad rongi vähemalt 7 korral nädalas. Veebist ostmise puhul hakkab kehtima 10% piletihinna soodustust. Lisainfot: www.elektriraudtee.ee

 

Räpinas avati sadama paviljon
12. oktoobril avati pidulikult Räpina sadama paviljon. Kõikidel huvilistel oli võimalus sellest üritusest osa võtta ning seda ka rohkearvuliselt tehti. Kohale olid kutsutud projekti- ja koostööpartnerid Eestist, Lätist ning Venemaalt. Pärast kombekohase sortsukese hundijalavee kallamist Vetevanale, avati paviljoni uksed kõikidele kohale tulnud inimestele. Paviljonis mängis lõõtsamees Olev Suur lustakaid lugusid, mis võttis jala tatsuma nii mõnelgi külastajal. Paviljoniga tutvumise kõrvale pakuti lihtsaid suupisteid traditsioonilise tervistusjoogiga. Lämmijärvele viis meeleolukatele lõbusõitudele hansalodi Jõmmu. Räpina uus sadam täidab olulise tühimiku Peipsi lõunaosas ning annab hoogu järveturismile. Kõige õnnelikumad olidki Räpina uue sadama avamise puhul silmnähtavalt väikelaevade ja paadiomanikud, kes kogunesid avamispäeval suurt sündmust tähistama otse oma alustel. Kevadel oli sadamaakvatooriumi süvendatud nii, et ka kõige madalama veeseisu korral oleks sügavust vähemalt 1,3 meetrit. Nii saab peale väikepaatide Räpina sadam võtta vastu ka mõnevõrra suuremaid turismialuseid, näiteks Emajõel liikuva Pegasuse või ka Jõmmu lodja. Sõnavõttudest jäi kõlama Peipsi järve võrdlemine võimaluste merega. Tõesti, Peipsi järv annab leiva laule kohalikele kaluritele, võimaldab arendada piirkonna turismi ja tagab rahvale meeldiva puhkekeskkonna. Idanaabrite lähedus loob olulised tingimused piiriülese koostöö edasiseks arenguks. Räpina sadama paviljoni avamise teeb oluliseks tõik, et see on esimene valminud infrastruktuuriobjekt Eesti-Läti-Vene piiriülese koostöö programmi suuremahuliste projektide seas. Räpina sadama paviljon valmis Eesti-Vene ühisprojekti "Majanduslikult jätkusuutlik ja keskkonnasäästlik Peipsi järve piirkond" raames, sh valmisid käesoleval aastal eelnevalt paviljonialune tehissaar-kai ja teostati akvatooriumi süvendustööd.


Põlvamaa, Võrumaa ja Valgamaa turismiasjaliste aastalõpu seminarid

Põlvamaa turismiasjaliste aastalõpu seminar ja 2013. aasta parimate turismitegijate tunnustamine

Neljapäeval, 28. novembril kogunesid vastvalminud Räpina sadamapaviljonis Põlvamaa turismiasjalised, et teha aastast kokkuvõtteid ja vaadata tulevikku. Tunnustati Põlvamaa parimate turismitegijate konkursi võitjaid.

Laureaadid:
2013 Aasta Turismitöötaja – Saima Rüütle (Pesa hotelli restorani peakokk) ja Minna Jõgeda (Eesti Fototurismi Keskuse juhataja)
2013 Aasta Atraktiivseim Uustulnuk – Räpina Loomemaja
Kategooria teised nominendid olid Ridali lennuklubi uus hoone, Kristiina Tare kodumajutus, Talukohvik Tillu, Orupedastiku DiscGolfi rada ja Pizza Olive
2013 Aasta Turismi Tegu – Koostööprojekt „Elu kahe maailma piiril“, ehk rahvakeeli tuntud, kui National Geographicu kollaste raamide projekt.

Kategooria teised nominendid olid Räpina sadam, RMK Taevaskoja renoveerimine, Lõuna Matkaklubi jalgrattamatk „Põlvamaa pärlid“, Pesapuu piiritähised ja kaardid, Seto Külävüü Kostipäiv ning Värska Sanatooriumi ja Veekeskuse turundustegevus Vene sihtturul.

Päeva esimeses pooles toimus ka seminar, kus tehti kokkuvõtteid lõppenud hooaja külastusstatistikast ning kuulati mitmeid ettekandeid. SA Lõuna-Eesti Turism juhataja Angela Järg tutvustas järgmisel aastal ettevõtetele avanevaid võimalusi enda teenuste turundamiseks nii välismessidel kui trükistes peamiselt Venemaa, Soome ja Läti suunas. Elava arutelu tekitas arvamusliider ja õppejõud Andres Arraku tulevikunägemus Eesti maapiirkondade elust-olust ja selle seostest turismiga urbaniseerunud Euroopa kontekstis. Räpina Sadama loomislugu tutvustas Räpina vallavanem Teet Helm.

Möödunud turismihooaeg tõi Põlvamaale pisut enam külastajaid kui sellele eelnev. Statistika näitab, et meie majutusasutustes on veidi kasvanud on nii eestlaste, venelaste kui lätlaste arvukus. Järgmistel aastatel tuleb turundustegevuste fookus suunata naaberriigi Venemaa peale, sest just sealt saabuvad külalised võiksid oluliselt suurendada meie piirkonda jäetavat turismitulu.


Võrumaa turismi aastaseminar 2013


 

26. novembril toimus Võrumaa turismi aastaseminar Setomaa Turismitalos. Ülle Puustusmaa eestvedamisel arutati tootedisainist ja selle võimalustest. Tõnis Room tutvustas booking.com võimalusi „Palju villa, väha vaeva“ ehk kuidas saada rohkem tellimusi läbi terve aasta majutusasutustele sobilikel tingimustel ja võimalikult väikse vaevaga. SA Lõuna-Eesti Turismi juhataja Angela Järg tutvustas 2013/2014 aasta turundustegevusi ja koostööd ettevõtjatega.

Auhinnatud said ka Võrumaa turismiettevõtjad.

UMA TEGU
Tunnustuse sai Setomaa Turismitalo oma uue peoruumi ja Seto rESTo trükistega. Uus „Taivaalodsõ Nulk“ on seto seinamaalingutega avar ruum erinevateks üritusteks kuni 150-le inimesele. Väga tugev kandidaat oli ka Ränduri Külalistemaja, kus kõik toad on omandanud uuema ja luksuslikuma sisekujunduse. Sel suvel rajasid nad külalistemaja-pubi klientidele ka põneva laste mänguväljaku, kus on kiik, liumägi, maailmaränduri mootorratas ja mereröövlite laev.

UMA LUGU
Auhinna pälvis Ööbikuoru Puhkekeskuse peremehe Ants Eigi lugu „GPSi ei tohi usaldada“. Nominentideks esitati lisaks Taarka Tarõ „Noored linnaisad“ ja Haanja Puhkekeskuse lugu „Pole vett, pole arvet“.

UMA MEKK
Auhinna pälvis Ülle Kostina Jaaniraotu linnupargist oma terava „Särtsuga“. Üles seati veel Taarka Tarõ Köögikõsõ rosinaleib ja rullbiskviit ning Urvaste Külade Seltsi „Urvaste kama“.

UMA TEGIJAKS osutus Hillar Irves MTÜ Spordiühing Ekstreempargist, kes on korraldanud juba aastaid Võhandu Maratoni. Tänaseks on maratoni läbinud juba 1826 inimest 11 riigist. 2014. aasta 19. aprilli varahommikul saab stardi juba IX 100km pikkune kauneim ja karmim aerutamismaraton Euroopas.


 

Valgamaa turismi aastaseminar 2013

Valgamaa Arenguagentuuri teadmiste nädala raames tunnustati Valgamaa turismi valdkonna parimaid.

Otepääl Karupesa hotellis toimunud turismi aastaseminaril tehti kokkuvõte turismivaldkonnas toimunust, tänati tublimaid ja tunnustati parimaid. Lisaks tänati Valgamaa veekogude seiklusmängu võitjaid.

29. novembril toimus Otepääl Karupesa hotellis Valgamaa turismi aastaseminar. Seminar algas renoveeritud Tehvandi Spordikeskuse hotelli tutvustusega, mille viis läbi Katrin Aidla. Seejärel suunduti Karupesa hotelli, kus turismiasjalisi tervitas maavanem Margus Lepik. Ülevaate Valgamaa 2013 turismitegevustest andis Valgamaa Arenguagentuuri turismi arenduskonsultant Kadi Ploom ning Lõuna-Eesti 2014 ühistegevustest ülevaate Lõuna-Eesti Turismi juhataja Angela Järg. Ene Reedi Tartumaa Arendusseltsist arutles ning tegi rühmatöö ettevõtjatega National Geographic kollaste akende projekti võimalustest ja valikutest Valgamaa turismiasjalistele.

Üritus jätkus turismi valdkonna parimate tunnustamisega, kolmes kategoorias – parim sündmus, parim meeskond ja parim turismitöötaja.

Parimaks sündmuseks valiti Valgamaa talveöölaulupidu mis toimus 25. jaanuaril Pühajärve laululaval ja millel osales 18 koori ligi 400 lauljaga. Laululusti oli jagamas ja lauljaid innustamas üle poole tuhande pealtvaataja.

Parima meeskonna tiitli sai MTÜ Sangaste Turismiküla ehk Sangaste rukkiküla. MTÜ on loodud ja tegutseb selleks, et inimestel oleks Sangaste kandis mõnus elada ja töötada ehk moodsamas kõnepruugis öelduna − piirkonna konkurentsivõime tõstmiseks.

Tegusate inimeste eesmärk on Sangaste piirkonna, lossi ja Sangaste rukki loo tutvustamine. Koostöös on läbi viidud mitmeid üritusi nagu heina- ja meepäev ning rukkipäev, mis on tuntust kogunud ka väljaspool maakonda.

Parim turismitöötaja 2013 tiitli sai kohvik-restorani l.u.m.i kokk Tanel Rebane, kes on kohvikus töötanud kolm aastat ehk selle loomisest alates. Teda iseloomustatakse kui tagasihoidlikku, kohusetundlikku, ausat, rõõmsameelset ja hea huumorisoonega töötajat. Noormehel on lisaks tööle mitu hobi. Suurim kirg on lumelaua- ja veelauasõit, käed on ta külge löönud ka vabatahtlikuna mitmes ettevõtmises. Tema ideest sai alguse 2011. aastal algatatud heategevusprojekt "Mänguväljak Otepää lastele".

Valgamaa turismi aastaseminaril anti üle auhinnad Valgamaa veekogude seiklusmängu võitjatele.
Kampaania peaauhinna, perepuhkuse imeilusa mõisamiljööga Sangaste lossis ning lõbusa loodusmatka OÜ Loodusturismiga võitis Veronika Bogdanova. Peaauhind anti välja kõige enam Valgamaa veekogusid külastanule.

Kampaania eksklusiivse eriauhinna, romantilise puhkuse kahele Taagepera lossis koos sviidis ööbimise ja õhtusöögiga võitis Timo Arbeiter. Auhinna pälvis rahva lemmiku ehk kõige enam „meeldib“ klikke kogunud foto.

GMP Clubhotel & „Pühajärve restoran“ eksklusiivse kolmekäigulise pimeõhtusöögi kahele koos veinidega võitis Jana Kikkas
. Auhind loositi välja kõigi kampaania käigus üles laetud fotode vahel.


 
 Eelmisi uudiskirju saad lugeda siit!

Huvitavast tootest-teenusest-inimesest, mida/keda järgmistes uudiskirjades
tutvustada, anna teada aadressil info@southestonia.ee!

SA Lõuna-Eesti Turism | Vaksali 17a, 50410 Tartu
tel: 744 2271 | info@southestonia.ee | www.southestonia.ee