Mai, juuni ja juuli alguse sündmused Lõuna-Eestis

14.05. Muuseumiöö „Öös on laineid“, üle Eesti
Kord aastas, laupäevasel maiõhtul avavad muuseumid ja teised mäluasutused oma uksed tavapärasest hilisemal ajal ja tasuta, et tähistada üle-euroopalist muuseumiööd.
2016. aastal on Eesti muuseumid merekultuuri-aastast inspireerituna sündmuse teemaks valinud "Öös on laineid". Laineid võib tõlgendada väga erinevalt – merelainete kõrval on olemas ju moe- ja trendi-, valguse- ja helilained.
Lähem info: http://programm.muuseumioo.ee/

15.05 Jakobsoni Talupäev, Vaiatu park, Jõgevamaa
Talupäeval kaubeldakse istikutega, taimedega, taimekaitsevahenditega, väetistega ja aiatööriistadega, käsitöö ja kunstiesemetega, talutoodanguga, seemnetega ning muu huvitava kraamiga. Päeva ilmestab eeskava ja vabas õhus toimuv õpituba.
Osa saab võtta ka  talupäeval toimuvast Jakobsoni piiraka konkursist. Lähem info: https://www.facebook.com/events/985786914808404/

19.05. Võru-Väimela maanteejooks, Võrust mööda Põlva maantee äärset Võru-Väimela kergliiklusteed üle ringtee ja Kirumpää silla Väimela teeristini, sealt paremale kuni Väimela staadionini. Jooks lõppeb Väimela staadionil. Raja pikkus ~ 6 km, vahefiniš Kirumpää silla Väimela-poolses otsas. Osavõtjad saavad soovi korral saata isiklikud esemed stardist finišipaika korraldajate pakibussiga. Võimalus kasutada pesemisvõimalust Väimela Tervisekeskuses.
Lähem info: https://www.facebook.com/vorumaa.jooksusari/20.-22.05 Roheliste Rattaretk “Kuidas elad Põltsamaa ?”

Traditsiooniline Roheliste Rattaretk saab 2016a. toimuma Põltsamaal. Kokku tulevad üle Eesti rattasõbrad, et veeta 3 päeva sõites ja nautides loodust ning head seltskonda.
Lähem info: www.rattaretked.ee

21.-22.05. Muusika- ja keskkonnafestival MAI, Ähijärve küla, Antsla vald
Karula Rahvuspargis maalilise Ähijärve rannal, saavad külalised ööpäeva jooksul osa piirkonna kaunist loodusest ja eluolust, kohalikust toidust ning heast muusikast. Toimuvad jalgsi- ja jalgrattamatkad, huvitavad loengud ja õpitoad. Ähijärv ootab aga esimesi ujujaid ning paadimehed viivad järvele päikeseloojangut nautima. MAI on esimene osa suuremast festivalide sarjast "Lõuna-Eesti 12 kuud". Igal aastal rändab festival mööda kauneid Lõuna- Eesti paiku läbi muutuvate aastaaegade.
Lähem info: http://auspaus.ee/mai/21.05. Urbanipäeva laat,
Urvaste kirikupark, Võrumaa. Hoburetked, koduveinikonkurss, istikud, käsitöö ja talukaup. Pajupilli ja looduskunsti õpitoad – Lauri Õunapuu ja MTÜ Hinokad. Esinevad Urvaste külakapell ja rahvatantsijad, kell 11 Curly Strings.
Lähem info: http://www.urvasteseltsimaja.ee/

21.05 IV Jõgeva Rattaralli, Jõgeva Hea rattasõber, tule sõitma Jõgevamaa mitmekülgsetele teedele, kus on võimalik võtta nii tõuse, nautida voortel kiireid laskumisi kui ka rohelust Kuremaa järvega piirnevatel põllu- ja metsavaheteedel. Kavas kaks distantsi 110 km ja 50,5 km.
Lähem info: www.jogevarattaralli.ee

21.05 kell 9.00-15.00 Vastse-Kuuste kevadlaat-talupäev.
Istikud, seemned, rohevahetus, käsitöö, talutooted,  vanakraami täika, õpitoad, batuudid, õnneloos, laadasöögid-joogid, miniloomad Ranna Rantšost, tsirkus, meeleolukas kultuuriprogramm jpm.

Lähem info: http://vastse-kuuste.kovtp.ee/

21.05 Josephine lillepidu, Alatskivi loss, Tartumaa
20.mail 1880 aastal, kauni paruniproua Josephine sünnipäeval, pandi Alatskivi lossile nurgakivi. Lillepeol on aiandus- ja käsitöölaat, rohevahetus, lilleteemalised õpitoad. Fotograaf teeb ilupilte kaunitest daamidest, peentest preilidest, nooblitest noorhärradest lillede ja kübaratega. Pidu algab kell 10 ja kestab 17ni. Õpitubadesse on soovituslik ette registreerida. Lähem info: http://alatskiviloss.ee/est/kalender/21/05/2016/

21. 05. Valgamaa laulupidu Valga muuseumi hoovis
Valgamaa laulupeo repertuaar pärineb Eesti teatri- ja filmimuusikast. Lisaks laule Valgamaa laulukooride lavale toodud muusikalistest etendustest.
Lähem info: www.valgalv.ee

21.05. Rahvusvaheline vanavara- ja käsitöölaat, Valga Militaarteemapark
Militaarmuuseumi õuel kaubeldakse vanavara ja käsitööesemetega. Oodatud on ka taimede ja istikute müüjad ning koduse toidukauba pakkujad.
Lähem info: www.isamaalinemuuseum.ee

21.05. Rohevahetus, Seto Talumuuseum, Värskas
Sel päeval saavad huvilised omavahel istikuid vahetada. Kes soovib tomatitaime kurgitaime vastu, kes kapsataime peeditaime vastu, aga vahetada võib ka muid aiatarvikuid. Tulge kaupa tegema ning muuseumi perenaiselt uurima, kuidas Setomaal vanasti peenramaa ja iluaed seatud oli.
Lähem info Seto talumuuseumist: www.setomuuseum.ee

22.05. Meie Liigume II Tõrva kevadduatlon Eesti karikasarja etapp
, Tõrva
Meie Liigume II Tõrva kevadduatlon Eesti karikasarja III etapp.
Võistluskeskus paikneb Tõrva Gümnaasiumi juures. Võistluse I start saab alguse kell 13.00. Üritust korraldavad Eesti Triatloni Liit, Meie Liigume, Tõrva Spordiselts ja Mulgimaa Spordiklubi.
Lähem info: www.meieliigume.ee

27.-28.05. Tour of Estonia, Tallinn-Tartu
Tour of Estonia ehk Eestimaa velotuur on rahvusvaheline eliitratturite võistlus, mis tutvustab Eestimaa linnu ja külasid, ilusat loodust ja kauneid paiku läbi proffide võidusõidu. Tour of Estonia on kantud rahvusvahelise jalgrattaliidu UCI võistluskalendrisse. Tuur saab alguse Tallinnast ning lõpeb Tartus.
Lähem info: www.tourofestonia.ee

27.-28.05. Võrtsjärve Suvefest 2016, Ulge puhkeala Kolga-Jaani vald
Eesti pidu kolmel laval. Esinevad Smilers, 2 Quick Start, Tanel Padar and The Sun, Terminaator, Hellad Velled jt.
Lähem info: www.suvefest.ee

28.05. Uma Pido, Põlva Intsikurmu laululava
Uma Pido on võrukeelne laulu- ja rahvapidu ja seda võib nimetada ka võrukeste ülemaailmseks kokkutulekuks. Peo repertuaari kuuluvad nii rahvalikud laulud, regilaulud kui ka spetsiaalselt Uma Pidoks loodud autorilooming. Uma Peo päevasteks
sündmusteks on käsitöölaat, esinemised vabalaval ja regilaulutuba. Lähem info: www.umapido.ee

28.05. Valgamaa Tantsupidu, Valga
Tantsupidu algab Kesk tänaval folkloorsete tantsudega. Ühises rongkäigus liigutakse staadionile, kus toimub tantsupeo etendus. Osalema on oodatu üle tuhande tantsija ja võimleja
Lähem info: eha.mandel@rahvakultuur.ee, www.valgamaa.ee


29.05. 35. Tartu Rattaralli
, Tartu
Tartu Rattaralli on Ida-Euroopa suurim maanteeratturite võidusõit. Selle programm hõlmab ühtlasi Tartu Rattaralli lastesõite, mis on maailma suurimaks lastele mõeldud rattaürituseks.
35. Tartu Rattaralli toimub 29. mail 2016. Tartu Rattaralli stardi- ja finišipaik on traditsiooniliselt Tartu kesklinnas, Turu tänaval.
Lähem info: www.tartumaraton.ee

29.05. Tartumaa Tantsupidu„Hingepuu“, Raadi mõisapark
Mai lõpus toimuv Tartumaa tantsupidu „Hingepuu“ räägib inimeseks olemise rõõmudest ja muredest. Maakonna erinevas vanuses tantsijad toovad Raadi mõisapargis vaatajate ette loo looduse ja inimese vahelistest sidemetest. Uue ilmakodaniku sünniga algab ka hingepuu elutsükkel. See on leping loodusega: meie hoolitseme sinu eest, ehk hoolitsed sina ka meie lapse eest.
Lähem info: https://trltegijad.wordpress.com/

29.05. Suviste käsitöö- ja maalaat
, Värska
Laada märksõnadeks on käsitöö, maakaup, seto toit, istikud, kultuuriprogramm. See on hea võimalus tutvuda seto käsitööga ja kohalike ettevõtjatega ning kuulata - vaadata seto leelokoore, rahvatantsijaid ja pillimehi. Algus kell 9.00.
Lähem info: www.verska.ee/kalender
JUUNI

01.06.Treski Küüni suve avapidu Treski küla, Silla talu, Värska vald, Põlvamaa
Esinevad: ZETOD, LÕÕTSAVÄGILASED ja NEDSAJA KÜLA BÄND !
Treski Küün avab oma suve mõnusalt sumiseva ja eranditult hea meeleoluga peoga, kus saab mõnusa muusika järele tantsida, lõkke ääres laulda, kohalikku toidukultuuri nautida ning maal olemisest inpiratsiooni saada. Lisaks veereb ringi ka Seto Suksu Seikluste vanker ning tsõõrikuid keerutab DJ Maale Elama.
Piiratud arv pileteid PILETILEVIST – 12€
Setomaa turismiinfopunktist 10€ (asub Värska vallamajas) Kohapeal 15€
Grupipileti broneerimine (alates 10 inimest, 9€/inimene) – treskikyyn@gmail.com Lähem info: www.visitsetomaa.ee

1.06. Lastekaitsepäev 2016 - "Õues õppida on mõnus - Näoga mere poole", Tartu kesklinn
Lille Maja noortekeskus ootab kolmapäeval, 1. juunil, kõiki Tartu lapsi kesklinna, et veeta enne suvevaheajale minekut lõbus ja hariv õuesõppe-päev.
Lähem info: http://www.lille.tartu.ee/index.php?page=subpages&parent_id=14

1.06. Perepäev Seto talumuuseumis, Värska vald
Suvehooaja alguse tähistamine muuseumi 2016 suvehooaja näituse avamise, mängude, muusika ja pannkookidega.
Lähem info: Seto talumuuseumist: www.setomuuseum.ee ja

2.-4.06. Improteater IMPEERIUM, Vana-Antsla Teatriait
, Antsla vald, Võrumaa.
Etenduste algus kell 19. 2.juunil on külalisesineja Veiko Täär, 3.juunil Elina Reinold ja 4.juunil Inga Lunge.
Lähem info: www.kultuurikava.ee/places/vana-antsla-teatriait

 

 


3.-4.06. Hea kodu päevad
, Räpina
Sündmus leiab aset Räpina mõisas. Hea kodu päevade raames toimub aiandus- ja hea kodu teemaline konverents, mess-laat, erinevad töötoad, ekskursioonid ja traditsiooniks saanud rahvusvahelise käsitöö palkmajaehitajate kutsevõistlus, kus igal aastal selgub parim käsitöö palkmajaehitaja.
Erinevaid tegevusi jätkub nii suurtele kui väikestele. Tasuta!
Lähem info: http://räpina.ee/et/hea-kodu-paevad/

3.06. Obinitsa muuseumi sünnipäev
, Obinitsa muuseum
Sünnipäeva puhul avatakse näitus “Ümberringi majanäitus”. See on kunstinäitus, kus kirjad(mustrid) sõnas ja pildis on sätitud ümber muuseumimaja. Näitus on inspireeritud seto tekstiilidest. Kõik külalised saavad osaleda mustri loomisel!
Lähem info: www.obinitsamuuseum.ee3.-5.06. Viljandi Hansapäevad
, Viljandi
Hansapäevade raames toimuvad käsitöölaat, kontserdid, etendused, kunstihoov. Tegevusi nii lastele kui täiskasvanutele.
Lähem info: www.hansa.viljandi.ee
3.-5.06. Otepää Jooksutuur
, Otepää ümbrus
Kolme päeva jooksul joostakse Otepää ümbruses maratonidistants, esimene avaetapp on Tehvandi staadioni radadel, teine päev kulgeb 17 km rada ümber Pühajärve ning tuur lõpeb Kekkose radadel Käärikul.
Lähem info: www.otepaajooksutuur.ee

3.-30.06. Obinitsa Seto Muuseumitarõ sünnipäevüritused. Meremäe vald, Võrumaa. Avatakse näitus ”Ümberringi majanäitus”. Näitus on inspireeritud seto tekstiilidest. Kõik külalised saavad osaleda mustri loomisel.
Lähem info: www.facebook.com/obinitsaseto.muuseumitaro


Foto: Mulgi pidu. Allikas Puhkaeestis.ee


4.06. IV Mulgi pidu
, Paistu
IV Mulgi Pidu - kokku enam kui 1500 esinejat. Toimuvad laat, rongkäik, kontsert, hilisõhtul simman jm.
Lähem info: www.mulgimaa.ee

4.06. Eesti lipu 132.aastapäeva tähistamine, Lipuväljak, Otepää
Lipupäeva tähistatakse piduliku rongkäiguga Lipuväljakult Kirikumõisa, Kirikumõisas lipu heistkamise, kõnede ja tervitustega. Päeva lõpetab Otepää Maarja kirikus pidulik kontsert- jumalateenistus. Esineb Narva linna Sümfooniaorkester.
Lähem info: www.otepaa.ee

4.06. Suve alguse festival Piirissaarel, Piirissaar
Festivali raames esineb Vene koorimuusika tippkollektiiv Sudarushki, lisaks toimub Piirissaare esimese rammumehe valimine, Tartumaa Tervisetoa abil tervist ja turvalisust tutvustavad tegevused.
Festivali aja teeb Piirissaarele lisareisi parvlaev Koidula ning lisaks sõidab ka lõdi Jõmmu! Festivali toetavad Tartumaa Spordiliit, AS Latikas, Tartumaa Tervisetuba, Eesti Rahva Ühisabi
Lähem info: https://www.facebook.com/events/1759206020981867/


Foto: Eesti Lennupäevad. Allikas: puhkaeestis.ee

4.-5.06. Eesti Lennupäevad, Veskiorg, Lange
Eesti Lennupäevad on suurim lennunduse vabaõhuüritus Eestis, mis toimub Eesti Lennundusmuuseumi territooriumil ja selle õhuruumis. Lennunduspäevadele on oodatud uudistama kõik lennundushuvilised igas vanuses!
Lähem info: www.lennundusmuuseum.ee

4.-5.06. Festival ”Emajõe bluus”, Tartu
Festival Emajõe Bluus toimub 5. korda. Viie aastaga on festival kosunud märkimisväärseks muusikasündmuseks - kuulub Baltikumi bluusifestivalide esiviisikusse. Festivali programmis on ka õpitoad, näitused ja mõlemal päeval öine jämm Diamonds & Rust Cafe-s (Atlantis), algusega kl 23:00. Öisele jämmile sissepääs tasuta!

Eelkontserdid toimuvad Tartu Bluusiklubi ettevõtmisel Atlantise ees (3.06.2016 kl 18:00) ja mujal. Muusikat on võimalik kuulda ka tänavatel ja välikohvikutes.
Lähem info: www.emajoebluus.eu

5.06. Lõuna-Eesti memme-taadi pidu, Põlva Intsikurmu. Osalevad Viljandi, Valga, Võru ja Põlva maakonna tantsijad ja lauljad.
Lähem info: www.polvamaa.ee

5.06. kell 11:00-16:00 Maitse- ja teetaimede kasvatamise ning kasutamise teabepäev
Süvahavva Loodustalus Põlvamaal. Lähem info: www.syvahavva.ee

8.-11.06. Soome-ugri filmifestival FUFF III, Tsiistre, Misso
Kavas filmid soome-ugri autoritelt. Esinejad ja külalisi on mitmelt poolt Eestist ja mujalt soome-ugri aladelt.
Lähem info: www.fuff.ee


Foto: Valga-Valka kaksiklinnad. Allikas Puhkaeestis.ee


8.-12.06. Valga/Valka kaksiklinnade festival ”Helisev Liivimaa”
, Valga
Festivali ajal toimub linnas palju huvitavat igale eale - traditsiooniline paadiralli Pedeli jõel, Liivimaa laat, võrride võidusõit ja trikimootorrataste võistlus on vaid mõned näited ürituste pikast reast.
Lähem info: www.valgalv.ee

10.06. Kirikute Öö, Tartumaa
Kirikute Öö pakub laiemale avalikkusele võimalust külastada kirikuid, saada rohkem teada nende kultuurilisest väärtusest ja tutvuda kristlusega muusika, kunsti, kohtumiste ja kogemuste läbi.
Lähem info: www.kirikuteoo.ee

10.06. Luikjärve talu lahtiste uste päev
, Tobrova küla, Meremäe vald, Võrumaa. Luikjärve kindlustalu oma kinnise moro ja kõrgete väravatega on üks Setomaal terviklikumalt säilinud eripärase taluarhitektuuri näide.
Lähem info: www.obinitsamuuseum.ee

10.-11.06. Põlva Päevad, Põlva linn ja vald Põlvamaa
Põlva päevade raames toimub laat, puhkpilliorekstri äratusmäng, simman, motoriseerimata sõidukite mäestlaskumine jm.
Lähem info: http://www.polva.ee/polvapaevad

11.06. Rõuge rattamaraton,
Rõuge, Võrumaa. Eesti Maastikurattasarja 7. etapp. Põnev rattamaraton mööda keerulisi-kurvilisi-mägiseid Haanjamaa radu.
Lähem info: www.rattamaratonid.ee

10.06, Luikjärve talu lahtiste uste päev, Tobrova küla, Meremäe vald
Luikjärve kindlustalu oma kinnise moro ja kõrgete väravatega on üks terviklikumalt säilinud Setomaa eripärase taluarhitektuuri näiteid. Luikjärve talu on veel ehitusjärgus ja tavapäraselt tavakülastajatele suletud.
Sel päeval tutvustatakse talus tehtud taastamistöid ning toimuvad traditsiooniliste töövõtete õpitoad vabas õhus. Osalejad õpivad või tuletavad meelde, kuidas käib vikatiga niitmine, luiskamine ja tsagamine, naiste näputöö ning milliste mänguasjadega vanasti lapsed mängisid.
Lisainfo Obinitsa muuseumist: http://www.obinitsamuuseum.ee      või  http://vald.meremae.ee/event/2643/

11.06 Naboika ehk kangatrüki päev, Peipsimaa Külastuskeskus, Kolkja, Tartumaa
Naboika päeval saavad osaleda lapsed ja täiskasvanud erinevates õpitubades:puidust trükipaku valmistamine, sinilniku ja naboika töötuba, mustrirulli meistriklass. Kuulata saab loenguid kangatrükkimise ajaloost Peipsimaal. Galeriis avatakse Kolkja laste ja noorte näitus kangatrüki katsetustest.
Lähem info: http://www.sibulatee.ee/sundmus/naboika/

11.06. Mooste mõisapäev "Mooste mõisakool 250", Mooste mõis, Põlvamaa. Mõisahooaja avamissündmus: hoovikohvikud, kontserdid, õpitoad, ekskursioonid. Kavas: kostümeeritud rongkäik bussijaamast mööda alleed mõisa peahoone juurde koos puhkpilliorkestriga; Henry Laks´i kontsert "Kaunimad laulud" peahoone saalis; jooks ümber Mooste järve Viinavabriku ja Tervisekeskuse auhindadele; teatrietendus “Moos(t)ekatsi” Veskiteatris; Mooste kooli 250 aastapäevale pühendatud aktus mõisa saalis; ekskursioonid mõisas; õhtul vilistlaste tantsupidu Folgikojas. Kohvikutepäeval võõrustavad külalisi Tervisekohvik, Lastekohvik, Linnulaulukohvik, Teatrikohvik, Pannkoogila, Viinameistrite klassika, Koolimajas heategevuslik kohvik, mille tulu läheb kooli juurde väikese spordiplatsi rajamiseks.
Lähem info:  www.moostemois.ee

11.06 Liivimaa Laat, Valga
Laat on kujunenud rahva seas tuntuks ja hinnatuks iga-aastaseks meelelahutusürituseks oma kultuuriprogrammi, ostu- müügi võimaluste, loterii ja lastele erinevate atraktsioonide ning palju muuga.
Lähem info: www.valga.ee

11.06. Valga linna 432. asutamisaastapäeva tähistamine, Valga
Kaksiklinn pidutseb täie hooga ja tähistab oma 432. sünnipäeva ning Valga linna esmamainimise 730. aastapäeva.
Tähtpäevade tähistamiseks täitub linnaruum viie päeva jooksul laulu, tantsu ja taaskohtumiste rõõmuhõisetega: toimub hulgaliselt erižanrilisi kontserte, näituste avamisi, spordivõistlusi ja erinevaid lustakaid pereüritusi. Loomulikult ei jää toimumata ka Liivimaa laat Valga kesklinnas.
www.valga.ee

11.06. Tõrva kodukohvikute päev, Tõrva Temaatilised pop-up kohvikud üle Tõrva linna
Lähem info: https://www.facebook.com/kohvikutepaevtorvas

11.06-31.08 Voronja galerii kolmas hooaeg, näitus “Eesti otsib sektijuhti”, Varnja
Kolmanda suvehooaja näituse teemaks on religioon ning sel korral paneb näituse kokku Sandra Jõgeva. Näitus tegeleb küsimusega, kuidas inimesed jõuavad religioonini ning kuidas nad satuvad sellistesse kooslustesse ja kogukondadesse, mida kõrvalseisjad võivad mõnikord nimetada ka sektideks. Voronja galerii on avatud 11. juunist – 31. augustini, kolmapäevast pühapäevani kl 12-18.
Lähem info: www.facebook.com/voronjagalerii


11.06.  Wow Run
, Tartu
Wow Run on 5 km pikkune jooksuüritus, mille teeb erakordseks pulbervärvide kasutamine. Iga  kilomeetri järel visatakse osavõtjaid loodussõbralike ning täiesti ohutute pulbervärvidega. Osa Wow Run-i tulust läheb heategevuseks!
Lähem info: www.wowrun.ee

11.06   Kõivualutse laadapäev, Ihamaru, Postitee Põlvamaa
Kõivualutse laadapäev toimub vana Postitee äärsel neljarealisel kasealleel. Lisaks laadale toimub rahvalik pidu, kus saavad kokku vanad ja noored kaugemalt ning lähemalt.
Nimetatud kaseallee on Ihamaru küla ilusaks sümboliks olnud aastakümneid.
Kõivualuste laadapäev pühitseb ja tunnustab rahavaliku peoga seda ligi pooleteist kilomeetri pikkust teelõiku tantsu, tralli, jõukatsumiste, mõõduvõtmiste, kauplemise ja toidupoolisega. Lähem info: www.ihamaru.eu
Koordinaadid: 58°3'14''N 26°53'48''E
11.-12.06 ja 15.-19.06 Lutsu Teatri suvelavastus „Täiesti salajane'“
Lutsu külas,
Põlvamaal. Heiki Vilepi hirmnaljakas Bondilugu. Lähem info: Fb: Lutsu Teater.
Koordinaadid: Lutsu külaplats, 58°2'43''N 27°9'9''E

12.06. II Eesti Naiste Tantsupidu "MeheLugu", Jõgeva
II Eesti Naiste Tantsupidu MeheLugu on lugu mehest ja naisest: sellest, kuidas mehed näevad naisi ja naised mehi. Tantsulavastuses põrkuvad kaks maailma – avatud ja elurõõmus ning suletud ja kibestunud. See on lugu, milles on kirge ja armastust, aga ka viha ja põlgust. Lugu aitavad jutustada Ivo Linna ja Tiit Sukk.
Tantsupidu tõotab kujuneda 2016. aasta Eesti suurimaks rahvakultuuripeoks. Etenduse lavastab mitmete üldtantsupidude lavastaja ja liigijuht Ülo Luht ning selles lööb kaasa üle 5000 tantsija. Pealtvaatajaid ootame pidu nautima ligi 7000.
Peo muusikajuht on Toomas Lunge ja tekstide autor Heiki Vilep.
II Eesti Naiste Tantsupidu  MeheLugu toimub Jõgeva linna staadionil 12. juunil. Lähem info: www.naistetantsupidu.ee

16.06.-25.08.  Muusikasuvi Antoniuse õues, Tartu
Sumedate suveõhtute muusika pakub parimat meelelahutust Antoniuse õues, kus kogu suve vältel saab nautida heatasemelisi kontserte.
Lähem info: www.facebook.com/muusikasuvi

17.06. Pärimustantsuõhtu August Teppo Lõõtsatalus, Loosu küla, Võtu vald, Võrumaa. Tantsuks mängivad Võru Muusikakooli lõõtspilliõpilased ja Toomas Ojasaar.
Lähem info: www.lootsatalu.ee

17.-19.06. Otepää Tour 2016,  Otepää, Valgamaa. Rahvusvaheline mootorratturite kokkutulek Annimatsi kämpingus. www.mcotepaa.ee

18.06 Sõirapäev Saatses, Saatse Seto Muuseum, Saatse Põlvamaa
Traditsiooniline sõirapäev tutvustab Saatse piirkonda kui rahvapäraselt nimetatud "kohupiimanulka". Muuseumis keedetakse sõira ning toimub parima sõirameistrivõistlus. Külalised saavad maitsta Saatse nulga sõira, õppida ise sõira valmistama ning valida välja selle aasta parima sõirameistri ning huvitavama sõira pakendi. Kohapeal käsitöö- ja talukaupade laat, meisterdamisnurk, tegevused lastele ning õpitoad kohupiimatoitudest piima separeerimiseni. Muuseumi õuel on avatud OÜ Toomemäe talu kodukohvik, mis pakub kohupiimast tehtud setopäraseid suupisteid spetsiaalselt sõirapäeva auks. Algus kell 11.00.
Muuseumi ekspositsiooni külastuse hind 2€, sooduspilet 1 €. Sõirapäeva tegevused muuseumi õuel tasuta. Sõirapäev lõpeb kell 16:00 parima sõirameistri välja kuulutamisega. Lähem info: www.setomuuseum.ee


Foto: Vastseliina Maarahva Laat. Allikas puhkaeestis.ee


18.-19.06. Vastseliina XXII Maarahva Laat
, Vastseliina, Võrumaa.
Ühel juuni nädalavahetusel muutub Vastseliina traditsiooniliselt Eesti laadapealinnaks. Kahe aastakümne jooksul on laat kasvanud ning kauplejaid tuleb ka väljaspoolt Eestit. Lisaks kauplemisele pakub laadarahvas külastajatele kahe päeva jooksul tihedat kultuuriprogrammi.
Lähem info: www.vastseliina.ee/laat 5096301

19.06. Mulgi Rattaralli, Viljandi linna ja valla maanteed
Lähem info: www.rattaklubi.ee; http://mulgimaa.ee/sundmused/kalender/2016-06-19/mulgi-  rattaralli/

20.06 Suvistepüha e troitsa Luhamaal, Luhamaa, Misso vald Võrumaa
Setomaal Luhamaa piirkonna olulisim kirikupüha algab teenistusega suvistepüha järgsel esmaspäeval 20. juunil, seejärel suheldakse omaste haudadel ning kogunevad kohalikud pillimehed ja leelotajad, et ühist kirmast ehk külapidu pidada. Külalistel palume tulla väikeste gruppidena ja austada kohalikke kombeid.
Lähem info: www.setomaa.ee


23.06 Ahja Saunaralli 2016
, Ahja Põlvamaa
Toimub kolmas Ahja saunaralli. Võistlevad 3-5 liikmelised võistkonnad. Võistkonda saab kuuluda alates 15. eluaastast, vanuse ülempiiri ei ole.Võistkonnad peavad kaardi abil leidma üles saunad, kus neid ootavad külalislahked sauna omanikud. Vahemaade läbimiseks on ajalik auto. Igas saunas peaks leili võtma ~5 minutit ning lisaks täitma ka ühe ülesande.
Võistkonnale toob edu stiil, ülesannete lahendamise täpsus ja kiirus.
Lähem info: tel 511 4382

24. 06,Ümber Pullijärve jooks, Misso vald
Traditsiooniline pikamaajooksusari, distants 7,4 km. Oodatud on jooksuharrastajaid üle Eesti. Lisainfo: www.voruspordikeskus.ee

24.06 kell 22.00-05.00 Matk päikseloojangust päiksetõusuni. Start Põlva järve rannast. Info: tel 526 8715, http://www.matkaja.ee

24.06. Käsitsi heinaniitmise võistlus, Haanja vallas, Plaanil
Traditsioonilist käsitsi henaniitmise võistlust korraldab kohalik kogukond. Sel aastal korraldatakse võistlust juba 19. korda
Lähim info: http://www.plaanikotus.eu/Kasitsi-heinaniitmisvoistlus

25.06. Suislepa paadipäev. Suislepa paadisadam, Tarvastu vald, Viljandimaa Toimuvad mudelpaatide võistlus, igamehe paadiralli, paatide jõeparaad ja spordivõistlused. Esinevad Üllar Jörberg, Elina Born, Traffic ja Tom Cats.
Lähem info:
http://mulgimaa.ee/sundmused/kalender/2016-06-25/suislepa-paadipaev/

25.06. Pärlijõe tõukerattamaraton, Kaugu küla, Rõuge vald, Võrumaa.
Ootame kõiki tõukerattaspordi huvilisi osalema!  Start kell 12 Kaugu Veski puhkemaja juurest. Kavas täismaraton – 33 km, poolmaraton – 18 km, lastemaraton ja vigursõidud. Registreerimine avatud kuni 19.06.2016.
Lähem info:
www.kauguveski.ee/tõukerattamaraton;
https://www.facebook.com/Kaugu-Veski-puhkemaja-109760599057657/ või tel 5693 6492

25.06. Seto Leelopäev, Seto Talumuuseumi õuel, Põlvamaa
Setomaa laulupidu – Leelopäev – on seto laulu suurpäev. UNESCO vaimse kultuuripärandi nimistusse kuuluvat seto leelot saab siis kuulda nii Eesti kui ka Eesti-Vene kontrolljoone taga tegutsevate seto leelokooride esituses. Leelopäeva laadal pakub teile silmailu seto käsitöö ja maitsta saab seto köögi hõrgutisi. Tavapäraselt lõpeb päev ühise tantsu ja tralliga.Tantsuks mängib ansambel KIIORA. Algus kell:14:00
Lähem info: www.setomaa.ee

25.06. Saatse Seto Muuseumi sünnipäev,  Saatse Põlvamaa
Setomaa kõige rikkalikuma vanavarakoguga muuseumi püsiekspositsioon tutvustab Saatset kui vana kirikuküla ja selle lähiümbruse lugu ning inimest. Avatud on kunstnik Renaldo Veeberi kunstiateljee, kuulata saab seto laulu, vaadata filme. Algus kell 12.00.
Lähem info: www.setomuuseum.ee , www.facebook.com/SetoTalumuuseum

25.-26.06 Valga-Valka Helen Triathlon,Valga
MTÜ Trismlie korraldab Valgas juba mitmendat aastat triatloni festivali. Esimesel päeval on triatlon harrastajatele. Teisel päeval toimub poolpikk triatlon, mis on ühtlasi ka Eesti MV ja Läti MV. Pealtvaatajatele on üritus tasuta.
Lähem info: www.trismile.ee/valga-valka

29.06. Tartu linna päev, Tartu
Keskaegse Tartu kaitsepühakuteks olid apostlid Peetrus ja Paulus, kelle atribuudid võti ja mõõk kaunistavad ka linna vappi. Peeterpaulipäev 29. juunil oli linlaste üheks tähtsamaks pidupäevaks, aktiivsemalt tähistati seda katoliiklikul perioodil.

Vana traditsiooni taaselustamiseks hakati alates 2003. aastast tähistama iga aasta 29. juunil Tartu linna päeva. Sel päeval leiavad linnas aset kontserdid, toimuvad ringkäigud, võistlused, tunnustusüritused ning mitmeid tegevusi pakuvad ka Tartu muuseumid.
Lähem info: www.tartu.ee

29.06 kell 18 Peipsimaa Orelifestivali kontsert Räpina Miikaeli kirikus. Esinevad Marianne Gustafsson-Burgmann orelil ja Nonna Knuuttila viiulil. Lähem info: https://m.facebook.com/peipsimaaorelifest/

30. 06- 10.07, Teater Vanemuine suveetendus “Obinitsa”, Obinitsa Seto-ateljee galerii
2016. aasta suvel jätkab Vanemuine ülipopulaarset suvist lavastust Setumaal, Obinitsas ja sedakorda toimub 9 etendust.  Etenduste kuupäevad on: 30. juuni, 1.- 3. ja 6.- 10. juuli.
Obinitsa külas asub kaunis 30ndatel aastatel valminud puumaja, mida omal ajal kutsuti selle ehitanud ja sääl elanud kaupmehe pere järgi Kalju Maja. Maja hüüti ka Obinitsa aknaks, seal võeti seto kombe kohaselt vastu riigimehi, usurändureid ja teadlasi. Fotokunstnik Carl Sarap jäädvustas klaasnegatiividele Obinitsa ja viie kaunitarist peretütre ilu. Siis tuli nõukogude võim, kellele maja meeldis, aga pere ei meeldinud… Velskripunkt, meierei, kultuurimaja, raamatukogu, kolhoosi kontor – poole sajandi vanused ei tea enam Kaljudest midagi. Nende pereliikmed võtsid läände põgenedes või külmale maale sõites pildialbumid kaasa… Kas avada Obinitsa aken ja olla taas pere maskiballil või õdede kaksikpulmas, kas näha nii lähedalt sirpi, mis lõikab ja haamrit, mis lööb? Kas elada läbi meie maa perede saatust ida ja lääne väraval, kus tuul kogu aeg tõmbab ja puhub meid laiali nagu õitsenud võilille ebemeid?
Eepiline lugu ühest seto perest läbi 100 aasta.
Lähem info teatrist Vanemuine: http://www.vanemuine.ee

30.06 Põltsamaa linna sünnipäev – 90
Põltsamaa linn tähistab oma 90 sünnipäeva kontserdi ja tordisöömisega Roosisaarel. Lähem info: www.visitpoltsamaa.com


JUULI ALGUSE SÜNDMUSED

Haabjamatkad Pühajärvel
1-2. juulil toimuvad Pühajärvel kaldajoone matkad ürgsete ühepuulootsikute ehk haabjatega. Kokku toimub 4 matka.
Haabjamatkad Pühajärvel toimuvad suve suurima ajastupeo Retrobest teemafestivali ajal.
Lähem info:
http://www.loodusturism.ee/et/plaanilised-matkad/
395-haabjamatkad-puhajarvel

1.-2.07 tähistab Otepää 900. Aastapäeva esmamainimisest, Otepää, Pühajärve
Otepää 900 juubeliaasta tähtsündmus on 1.-2.juulil Pühajärvel toimuv suur muusikafestival Retrobest, mis on mõeldud kõigile, kes armastavad eelmiste kümnendite muusikat ja meeleolu. Festivali väliskülalisteks on Thomas Anders ja Modern Talking, DJ Bobo, Haddaway, Boney M, F.R. David, N-Trance, Maria Nayler ja ABBA muusika live.
Lähem info:
https://www.otepaa.ee/uudised-ja-teated/-/asset_publisher/FwSkF1dZq8EO/content/id/10125131

1.-3.06 tähistab Tõrva linn oma 90 juubelit, Tõrva
Lähem info: http://torva.kovtp.ee/torva-90

Peipsi Järvefestival 2016
"Peipsi Järvefestival 2016" on 7.-16. juulini mööda Peipsi sadamaid järve põhjaotsast lõunasse kulgev kultuuridessant, mis näitab külalistele Peipsi järve tavapärasest märksa põnevamal moel.
Kultuurilaadungiga laevad saabuvad 10 päeva vältava festivali kestel iga päev uude sadamasse, kus terve päeva kestel viiakse läbi erinevaid Peipsi järve kultuuripärandit ja loodust ning Eesti pärimusmuusikat tutvustavaid õpitubasid, laevasõite ja kontserte. Külastajatele pakutakse kohalikke maitseelamusi ning tutvustatakse traditsioone ja kombeid.

Peipsi Järvefestivali Regatid

9.-10. juuli Peipsi VII Regatt
Kallaste sadam
Klassid: Optimist, Lutš

15. juuli Räpina I Regatt
Räpina sadam
Klass: vabaklass

Vahemikus 7.-16. juuli sõidab lodi koos vabatahtliku saatelaevastikuga Vasknarvast Võõpsu, peatudes iga päev uues sadamas

07.07 Vasknarva
08.07 Rannapungerja Tuletorni festival
09.07 Mustvee linna päev
10.07 Kallaste
11.07 Kolkja
12.07 Piirissaare
13.07 Mehikoorma
14.07 Värska
15.07 Räpina sadam
16.07 Võõpsu Kalameeste päev

Täpsem info: www.visitpeipsi.com
kadi@visitpeipsi.com

 
 Eelmisi uudiskirju saad lugeda siit!

Huvitavast tootest-teenusest-inimesest, mida/keda järgmistes uudiskirjades tutvustada, anna teada aadressil info@southestonia.ee!

SA Lõuna-Eesti Turism | Vaksali 17a, 50410 Tartu | Tel: 744 2271 | info@southestonia.ee | www.southestonia.ee