Vastseliina linnuse koolituskevad

Läbi kevade on Vastseliina linnuse peamajas kihanud nii mõnelgi nädalavahetusel vilgas elu. Linnuse sõpradest moodustunud seltskond on käinud koos ning osa saanud erinevatest koolitustest. Mida kanti keskajal seljas? Millised on sobivad toidud kõrtsis pakkumiseks? Mida istutada linnuse ürdiaeda? Kuidas suhelda külalistega? Millised olid vanaaja tantsud? Need on vaid mõned küsimused, millele mitme kuu jooksul vastust otsiti.

Koolituskevad algas märtsi alguses, mil jagati teadmisi keskaja moest ning õmmeldi valmis uhked keebid ning kapuutsid. Teine märtsikuu nädalavahetus oli samuti tihe. Kahe päeva jooksul suurendati teadmistepagasit teenindusvaldkonnast, mängiti läbi erinevaid rollimänge, jagati isiklikke kogemusi, analüüsiti probleeme.

Kõige mahukam osa kogu kevadest kuulus toidu- ja ürdikoolitusele. Nendel päevadel kihas peamaja köögis elu. Kogu maja oli täitunud toidulõhnadega, mis meelitasid lähemalt uurima nii mõnegi teelise. Kui armastus käib kõhu kaudu, siis saavad Piiri kõrtsi kokad austajaid tublisti juurde. Ürdiõppes olid osalejad mõtetega oma aedades ning alguse sai ka linnuse ürdiaia planeerimine. Võib loota, et juba sel suvel saab peamaja juures nautida ürtide maitseid, lõhnu ning ilu.

Mõeldes kõige pisematele linnusesõpradele valmisid nukukoolituse käigus nukud, mille abil saab jutustada linnuse legende mänguliselt. Iga nukk on eriilmeline nagu seda oli iga nukutegija. Nukkudele hinge sisse pannes leidis iga osaleja üles killukese oma lapsepõlvest.

Üks viimastest koolitustest oli tantsukoolitus. Vanaaja tantse õpiti läbi kuue tunni. Peamaja ruumides kõlas keskaja muusika ning kuulda oli jalgade tatsumist.

Koolituskevad tõi linnuse sõbrad üksteisele lähemale. Vastseliina linnuserahvas sai parema ettevalmistuse suviseks kõrghooajaks. Kevadised kokkusaamised olid igati ergastavad ning andsid uusi ideid, energiat ning tahet olla edasi toimekad. Vastseliina linnusesõpradele suunatud koolitused said teostatud tänu Leader programmi toetusele.

Vastseliina linnuserahvas ootab oma teisi sõpru suvekuudel külla
Neuhauseni peamaja uksed on avatud igapäevaselt. Pisikesed sõbrad saavad lustida värskelt valminud mänguväljakul, Valge risti imekoht saab ohutu ligipääsu.

Linnuse jalamil ja müüride vahel toimub suve jooksul nii mõndagi põnevat. „Kui taevas põles...“ sündmuse nime all toimub 13. juuli ettevõtmine, mille naelaks on Valgevene ansambel Stary Olsa, Venemaalt tuleb kohale vanaajaklubi Pskovski Grad, Valgevenest tulevad oma laagriga vibumehed, lapsed saavad vaadata nukuteatrit, julgemad saavad proovile panna end Vastseliina linnuse Rändrüütli valimisel ning kogu päeva jooksul saab jälgida keskaja taaselustumist linnuses. Suve viimast kuud alustab 3. augustil meeli erutava kontserdiga tšellokvartett C-Jam ning kuu lõpus, 30. augustil toimub traditsiooniline Tulede Öö, mille peaesinejateks on seekord Luisa Värk & Alen Veziko.

Tiina-Maarja Einla
Kojaülem

 
 Eelmisi uudiskirju saad lugeda siit!

Huvitavast tootest-teenusest-inimesest, mida/keda järgmistes uudiskirjades
tutvustada, anna teada aadressil info@southestonia.ee!

SA Lõuna-Eesti Turism | Vaksali 17a, 50410 Tartu
tel: 744 2271 | info@southestonia.ee | www.southestonia.ee