SALET logo
Jaga positiivset kogemust

Maalilises Lõuna-Eestis on palju „kõige-kõigesid“! Nii on siin Baltikumi kõrgeim punkt – 318 meetri kõrgune Suur Munamägi, mis asub Haanja kõrgustiku keskosas Võrumaal.

Ka on siin pindlalalt Euroopas 4. järv – Peipsi-Pihkva järv (3555 km²), Eesti pikim, 162 kilomeetrine Võhandu jõgi, samuti sügavaim järv – Rõuge Suurjärv (38 m). Lõuna-Eestis on registreeritud Eesti absoluutselt madalaim (-43,5 ºC) ning kõrgeim (+35,6 ºC) õhutemperatuur.

Isegi Eesti kõige jämedam, 680-aastane ning 8 meetrise ümbermõõduga Tamme-Lauri tamm kasvab just siin.

 

Aga et meid ei tee eriliseks mitte vaid hingematvalt hurmav loodus, vaid ka palju muud, siis toome siinkohal sinuni mõned põnevamad-kentsakamad faktid:

  • Põhja- ja Lääne-Eesti noored on pikemad ning laiemate õlgadega kui Ida- ja Lõuna-Eesti noored ning Lääne-, Harju- ja Lõuna-Eestis on heledasilmseid rohkem kui mujal Eestis.
  • Alles vene kaupmeeste vahendusel ilmus 19. sajandil Lõuna-Eesti rahvariietesse puuvillane riie, eriti just punased toonid, mida sinnamaani oli püütud keerukate võtetega kohapeal värvida. Seni olid lõunaeestlaste rahvariided erinevalt põhjaeestlaste omadest ühevärvilised.
  • Kui kirikutornis asub kukk, oled kindlalt Lõuna-Eesti kiriku ees (Riia mõju), ristid seevastu viitavad pigem Põhja-Eestile (Tallinna mõju).
  • Veel paarkümmend aastat tagasi võis heinamaal mäluvate lehmade värvi järgi määrata, kus Eestimaa otsas parasjagu asud – punased olid lõunas, mustavalgekirjud põhjas.
  • Vanasti võis eesnime järgi inimese päritolu ära arvata. 1840. aasta uurimusest selgub, et nimed Margus, Ebbo, Mango, Toots, Kaabriel, Albert ning Jaak võis tollal lugeda Lõuna-Eesti nimedeks, Viljandimaal olid väga levinud Epp ja Peep. 20. sajandi keskpaigas pandud nimedest võib Tartu nimedeks pidada naisenimesid Maie, Ene, Anneli, Triin ning mehenimesid Andres ja Tanel.
  • Esmalt Võrumaal, hiljem mujal said populaarseks Aivar, Külli, Heli ja Kaja. Ka Kalev, Ülo ja Lembit on valdavalt Lõuna-Eesti nimed.

 

Ehk tead ka sina mõnda lõunaeestlasi teistest eristavat omadust või kommet? Anna sellest meilegi teada!

Puhka aktiivselt!
Naudi ajalugu ja kultuuri!
Lõõgastu!
Mine loodusesse!
Share to Facebook Email This