Tagasi esilehele
 

Huvitav teadusmaailm – AHHAA Teaduskeskus

Kes ei tahaks lõpmatuse ringis ronida, lae alla tõmmatud köiel rattaga sõita, laboris katsetada, teatrit teha, elu sündi ja ookeanikalu imetleda, maa alla kaevuda, tähistaevast nautida ja kuplites pöörelda... Kõike seda saab teha Tartus, kus mai algul avab oma uue maja uksed pikisilmi oodatud AHHAA Teaduskeskus – koht, kus wc-uksed plingivad kutsuv-roheliselt või keelav-punaselt ning kontoriruumide uksed meenutavad ulmefilmide laboreid. Ent kõigest järjekorras.

AHHAA Teaduskeskuse lugu algas siis, kui Tartu Ülikool 1997. aastal otsustas, et Tartusse peab tulema teaduskeskus. Algusest saati on teaduskeskuse eesotsas olnud selle juhataja Tiiu Sild, kelle eestvedamisel peagi suured asjad juhtuma hakkasid. 2004. aastal alustati teaduskeskuse uue maja projekteerimist, ka kulus mitu aastat ettevalmistustele. Uut maja ehitati poolteist aastat ning nüüd on kaunis kupliline AHHAA Teaduskeskus valmis suuri ja väikeseid (teadus)huvilisi vastu võtma ja avardama nende teadmisi maailmast.

„Eesti on kuulutanud end teadmuspõhiseks ühiskonnaks ja ka terves maailmas on teadus meie eraelu väga tihedalt mõjutama hakanud. Sestap on oluline olla kursis nii mobiilikiirguse, ravimite kui vaktsineerimisega kaasnevaga. Inimesed vajavad infot, et teha otsuseid, ja koolitarkusest jääb siin väheks,“ selgitab Tiiu Sild. „AHHAA on paindlik keskkond, kus aitame inimestel saada infot just sellest, mis hetkel oluline. Lisaks soovime, et Eestis ja terves maailmas tuleks rohkem inimesi loodusteadustesse, seega püüame näidata loodusega seotud asju uudses võtmes.“ Gravitatsiooni-, inertsi- või elektrivoolu seadusi teaduskeskus 2-3 tunni jooksul mõistagi selgeks õpetada ei jõua, ent huvi äratada küll. „AHHAA on avastuste tegemise ja sisemise motivatsiooni katsetamise koht,“ ütleb Sild.

Teaduskeskuse mitmekesisus paneb pea kergelt ringi käima – siin on tehnoloogiasaal koos vaatetorni, tunneli, hiigelgloobuse, maa-aluse lifti (eestlaste väljamõeldud) ja vaatepiluga Austraaliasse (samuti eestlaste töö), elu saal ookeanikalade ning veeteemalise väljapanekuga, keemialabor, külalisnäituste saal (tulekul on robot-loomaaed USAst Silicon Valleyst), töökojad, kohvik, Newtoni õunapuu, teadusteater ja oi kui palju asju veel. Tiiu Sild’i enda jaoks on põnevaimad mereakvaarium ja koht, kus tibud hakkavad munast kooruma. „Elu ime üle ei väsi ma kunagi imestamast, ja planetaarium muutub tõenäoliselt ka popiks, sest paneb sügavalt tunnetama, millised tolmukübemed me universumis oleme ja milline ime see on, et me suhelda saame,“ usub ta. Maja eeliseks loeb Sild ka seda, et kõik, mida vajatakse, on käe-jala juures – maa-alused laoruumid, läbi põranda tulevad kommunikatsioonikorgid, mis igat eksponaati varustavad elektri, interneti, gaasi ja/või veega. Sild näitab: „Sellist kuppelsaali kui meil pole vist küll ühelgi teisel teaduskeskusel. See on väga uljas mõte ja ma arvan, et see teeb meid lõpuks ka kuulsaks.“

Eksponaatide valikul mõeldi kolmele asjale: mida eksponaat jutustab ja millist loodusseadust aitab mõtestada; kui palju seda teistes teaduskeskustes näha on (sest AHHAA ei taha teisi korrata, vaid eristuda). „Ja kolmandaks tahtsime, et valvureid poleks vaja – külastajad peavad saama ise ja ohutult asju kasutada,“ seletab Sild.

AHHAA on igaühele, ent põhiline sihtgrupp on praegu põhikoolilapsed, kel valikud veel ees ja keda saab mõjutada loodusteaduste usku pöörduma. Teaduskeskuse siht on aastas vastu võtta 100 000 inimest, kellest 30 000 tulevad väljaspool Tartut või Eestit – kõige enam lätlased, ent ka Soomest ning Venemaalt (kus teaduskeskused on uus popp asi).

Maailmas on teaduskeskusi väga palju, Euroopas ligi 400, maailmas tuhandeid. Lähimad Eestile on Heureka Helsingis ning Universeum Göteborgis, Euroopa kuulsaimad on teaduskeskused Iirimaal, Prantsusmaal ja Saksamaal. Kõige tihedamalt põimuvad AHHAA majas aga kahe teaduskeskuse mõtted – ruumi ja logistika mõttes Heureka ning sisu ja toimimise mõttes Experimentarium Kopenhaagenis. Tiiu Sild on neist enamuses ka käinud, on see ju parim õppimiskoht. Üks tähtsamaid asju oli kogemus, et teaduskeskuste maailmas valitseb avatud teabe põhimõte: mingi küsimuse korral saadeti talle kohe vajalik info ja joonised ning võeti aeg, et talle asju õpetada. Nüüd on Sild põhimõtte ka AHHAAle üle viinud – jagatakse avatud keskkonna ideed, inimesi õpetatakse, ükskõik kui kiire ka poleks, sest teadmisi ei saa vaid enda teada hoida, neid tuleb jagada.

Ent lisaks teiste teaduskeskuste eeskujule on AHHAAl veel midagi väga väärtuslikku – oma töötajad. „Kogu AHHAA kamp on selline, kes istub 9-10ni õhtul siin, meestel on suur vaimustus nendest masinatest, nad ei saa siit üldse välja,“ naerab Tiiu Sild. „Ma loodan, et see õhkkond püsib kaua, sest tavaliselt hakkab asi rutiini tekkides stagneeruma.“ Tartus on ka alati uusi noori tudengeid, kes värskust ülal hoiavad, nii kiidab Sild Tartu Kutsehariduskeskuse, Tartu Kõrgema Kunstikooli ning Viljandi Kultuurikolledži rahvast: „Meile sobivad inimesed, kes armastavad näidelda, kunsti ja muusikat teha.“ Peale selle töötab AHHAAs üks eriline mees – leidur – kes aegajalt end põrandale pikali viskab ja tööd tegema ehk leiutama (üllatavaid lahendusi välja mõtlema) hakkab.

„Turism on suhteliselt uue aja trend. Sada aastat tagasi oli reisimine rikka rahva lõbu. Praegu reisib igaüks, turism on massiline ja pakub pinget paljudele,“ mõtiskleb Sild. „Ka teadus on muutumas järjest olulisemaks, mistõttu on need kaks asja omavahel hästi ühildatavad. Turismist saadav mõnu ja teadusest saadav avastamisrõõm üheskoos – mida enamat sa veel tahad?“

Kuhu AHHAA edasi läheb? „Mulle meeldib Rootsi mudel, kus igas külas on oma teaduskeskus,“ ütleb Sild. „Need on klassiruumi tüüpi asutused, kuhu lapsed saavad tulla ja teha teaduspäeva või eksperimenteerida. Ja see on demokraatlik – riigi eelarvest tuleb iga aasta teatud summa. Väga tore mudel,“ kiidab ta. „Minu nägemuses võiks igas vallakeskuses ja linnas olla oma teaduse tüüp – teadusnäitus, tehnikamuuseum, seikluspark teaduse elemendiga. See on keeruline, aga võiks olla kõige efektiivsem mudel. Ja me aitame sellele kaasa,“ usub Sild.

Aga tegelikult pakub AHHAA Teaduskeskus palju enamat kui siin mainida jõudsime. Üks pisike tehnoloogiline vidin ootab külastajaid näiteks juba piletikassa juures. Mis see on, seda me ei paljasta, sest rõõm põnevast maailmast, nagu Tiiu Sild AHHAAd iseloomustab, on iseavastamist väärt!

Avatud E-R 12.00-20.00, L-P 10.00-20.00 (kassa on avatud kuni kella 19.00ni).

www.ahhaa.eeVõta ühendust

Tartu Külastuskeskus Raekoda, Tartu 50089 +372 744 2111 info@visittartu.com
ValgamaaViljandimaaPõlvamaaVõrumaaJõgevamaa Tartu & South-Estonia

visitestonia.com