Sibulatee – üks piirkond, kaks rahvust, kolm kultuuri

Sibulatee – üks piirkond, kaks rahvust, kolm kultuuri
Sibulatee on ideaalsel kaugusel Lõuna-Eesti turismiväravast Tartust – 40 kilomeetri kaugusel asub Sibulatee süda Alatskivi. Sibulateele võiks ette võtta päevase väljasõidu ülikoolilinnast või kombineerida Sibulatee külastamine tagasisõidul Põhja-Eestisse või hoopis seigelda siin piirkonnas mitu päeva. Vaatamist on palju!

Sibulatee seob endas Vara-Alatskivi-Kallaste-Varnja-Kolkja piirkonna ettevõtjaid, kes on koondunud ühtse nime alla. Ühine võrgustik on koos tegutsenud üle kahe aasta, sibulateeliseks nimetab end 23 erinevat ettevõtjat, kes oma tegemistega Sibulatee võrgustikku kuuluvad. Sibulateel on nii majutuse-toitlustusteenuse pakkujaid, muuseume, vaatamisväärsusi, aktiivse tegevuse pakkujaid.

Piirkonnas elab sõbralikult koos mitu erinevat rahvust lausa nii, et Peipsi ääres on kuulda huvitavat eesti-vene segakeelt. Muide, Sibulatee liige on ka oma „kodustatud“ soomlanna, Marja Korpimäki, kes peab Rannal kodumajutust ning lisaks Alatskivil restorani Apollo Belvedere. Sibulateeline on ka hollandlane Hans Koster, kes võõrustab külalisi Nina Kordonis.

Sibulateel saab külaline ülevaate kolmest kultuurist:

 • Vene vanausulised. Vanad traditsioonid on Peipsi kallastel elavatel vanausulistel endiselt au sees. Varnja, Kasepää, Kolkja – kõik kolm on eriilmelised ridakülad, kus seigeldes tasub üles otsida muuseumid, palvelad, kalmistud. Samuti tasub siit kaasa osta kala, sibulat ja teisi aiasaaduseid.
 • Baltisaksa mõisakultuur. Endist baltisaksa kultuuri esindab väärikas Alatskivi mõis. Mõisa südames asuvad vanad maakivi hooned leiavad endale järjest rakendust. Kuid  enim väärib esiletõstmist suursugune Alatskivi loss.
 • Eesti talupojakultuur. Eestlased oma töökusega on ka siin piirkonnas külaelu ja kultuuri edendanud. Eesti tuntud luuletaja Juhan Liivi kodukohas saab külastada muuseumi ning siitkandist on pärit ka tuntud helilooja Eduard Tubin. Kodavere kihelkond ja kodavere keel jätkavad elu veel praegusteski kohalikes.

Kõiki kolme kultuuri ühendab Euroopa suuruselt neljas järv – Peipsi, mis on olnud nii toidu lauale toojaks, legendide tekkimise pärusmaaks, maailmaga ühendusteeks või hoopiski vallutajate tapluskoht. Peipsi on väga populaarne kalastajate sihtkoht. Talvel võib soodsate ilmaoludega siin vaikselt õngitsemas näha ligi kümmet tuhandet kalameest. Sibulatee ettevõtjad pakuvad kõigile huvitatutele erinevaid võimalusi olla ise kalamees – kalapüügipakettides sisalduvad nii sõidud jääle, vahendite laenutus kui hiljem koos kalatoitude tegemine.

Sibulateel on läbi aastaaegade mitmeid eriilmelisi üritusi, millest on oodatud kõik külalised osa võtma. Näiteks Kolkja tõukekelguvõistlus või isevalmistatud jääliikurite paraad Kallastel. Lisaks saab Sibulateel osaleda erinevates käsitöö õpitubades ja kohalikust toorainest toitude valmistamise tundides. Ning muidugi laadad! Laatade periood on piirkonnas juulist kuni septembrini, mil juuli keskel teeb traditsiooniliselt otsa lahti väga lahe vanakraami laat Alatskivil ja kus erinevates külades järgnevad augustis erinevad sibulalaadad.

Ööbimiseks on piirkonnas piisavalt palju eriilmelisi majutuskohti, mis mahutavad kokku ligi 120 külastajat. On tube nii vaatega lainetavale Peipsile kui külalistemajasid, kust näed metsarüppe suunduvaid jalgradasid. Eriline on otse Peipsi kaldal oleva väike majutusteenust pakkuv ettevõtja, kes kasutab tuule- ja päikeseenergiat ning kelle juures saab ööbida põhumajades. Luksuslikku äraolemist pakuvad sel suvel avatud Alatskivi lossi sviidid.
Lõppev aasta tõi piirkonda mitu uut teenusepakkujat:

 •  Oma uksed avas Sepikoja külalistemaja Alatskivil, kus lisaks majutusele pakutakse juuksuri- ja massaažiteenuseid. Sepikoja trahter on valmis külalisi toitlustama esmaspäevast laupäevani pakkudes erinevalt teistest maapiirkonnas tegutsevatest toitlustuskohtadest ka päevpraade.
 • Alatskivi lossi sviidid majutavad kokku kaheksa ööbijat oma neljas toas, neist stiilseimas on voodi suisa nurgatorni ehitatud.
 • Kostja sibulatalu asub Kolkjas ja näitab huvilistele kuidas vanausulised traditsiooniliselt sibulat kasvatavad. Kostja pakub oma külalistele suussulavaid sibulapirukaid ning on valmis giidina piirkonda tutvustama.
 • Alatskivi lossi käsitöökojad. Lossi keldrikorrusel on end sisse seadnud tekstiilikoda ning savi- ja klaasikoda, kus huvilised saavad osaleda õpitubades või siis osta mälestuseks kaasa kohalikke suveniire.

Sibulatee on hoopis erilisem paik kui ülejäänud Eesti. Seda peab ise kogema! Talvine aeg ei ole sugugi kesisem kui suvine, Sibulateed tasub kindlasti ka külmal ajal külastada. 
Sibulateele tulles külasta kindlasti:

 • Alatskivi loss oma
  viie erineva ekspositsiooniga
 • Kallaste liivakivipaljand
  ja vanausuliste kalmistu
 • Rikkaliku ikonostaažiga Varnja palvela
 • Liivi muuseum
 • Kolkja vanausuliste muuseum

Ise aga osale:

 • Vibumatkal
 • Talvisel kalapüügil Peipsil
 • Erinevates õpitubades
  (käsitöö, toiduvalmistamine)
 • Disc golfi mängimisel lossi pargis

Kõigega kursis olekuks vaata www.sibulatee.ee

 
 Eelmisi uudiskirju saad lugeda siit!

Huvitavast tootest-teenusest-inimesest, mida/keda järgmistes uudiskirjades
tutvustada, anna teada aadressil info@southestonia.ee!

SA Lõuna-Eesti Turism | Vaksali 17a, 50410 Tartu
tel: 744 2271 | info@southestonia.ee | www.southestonia.ee